התמקדות והברית הטיפולית

קורס התמקדות בסיס לאנשי מקצועות הטיפול.

הקורסים הקרובים:

הקורס יתקיים ב-ZOOM

התחלה: 10/9/2020

סיום: 21/1/2021

התמקדות היא טכניקה, והיא פילוסופיה. אבל בגוף שלי היא קודם כל מרגישה כמו אי.

התמקדות היא מקום שתמיד אפשר ללכת אליו, היא כלי זמין לעבודה, בכל זמן ובכל נושא. בחיי היומיום אני מוצאת את עצמי אומרת משפט קבוע— "אני צריכה להתמקד על זה." אם אני תקועה, אם אני רוצה לעשות תנועה בעולם, אם אני מבולבלת או מוצפת רגשית ממשהו יש לי ידיעה שבתוך כל זה יש לי אי.

אבל לא רק ביני לבין עצמי.

גם בקליניקה, במצבים המורכבים והמאתגרים ביותר שחוויתי, ההתמקדות והפילוסופיה שמאחוריה הביאו אותי יותר לסמוך, להיות רגועה ולהאמין בתהליך. אני מתמקדת על מטופלים כמעין הדרכה פנימית, ולפעמים אני יכולה אפילו להתמקד תוך כדי טיפול כדי להרגיש קרקע וחיבור עמוק מגוף לגוף. המטופלים שלי מקבלים כלי להתחבר לעצמם יחד איתי, לגעת באמת בחוויה שמובילה לשינוי.

על החיבור בין התמקדות והברית הטיפולית:

הברית הטיפולית בין מטפל ומטופל, מנבאת את הצלחת הטיפול. ואף יותר מכך, הברית הטיפולית בפני עצמה מהווה גורם מרפא.

בכל שיטה בה אתם עובדים לברית הטיפולית ערך רב. כשישנה ברית טיפולית חזקה, המטופל יישאר בטיפול גם כשקשה, מאתגר וכואב, גם כשהוא חווה אכזבה ממשהו, וגם כשהתוצאות לא מיידיות. כשיש ברית הסיכוי לתוצאות טובות בטיפול עולה כיוון שהדברים שמחזקים ברית הם גם אלה שמרפאים.

ישנם גורמים המשפיעים על הברית שאינם בשליטתנו כמו: הכימיה המיידית, סגנון ההיקשרות של המטפל והחיבור עם הסגנון של המטופל, מבנה האישיות של המטופל.

במהלך השנים בהם אני משלבת התמקדות בטיפולים שלי שמתי לב כמה העמיקה והתחזקה הברית שלי עם מטופלים קיימים וכמה טובה היא עם מטופלים חדשים.

הבנתי שבהיבטים מסוימים יש לי השפעה על הברית, ואלו בחלקם דברים שלמדתי בהתמקדות ולא ידעתי שכך ישפיעו. למשל:

אמפתיה – כמטפלים אמפתיה היא תחום המומחיות שלנו. כך חשבתי עד התמקדות. שם גליתי שאמפתיה זה משהו שאפשר גם ללמוד אותו ולהשתפר בו כל הזמן. וזה טוב, טוב מאוד, למטופלים שלנו.

הדהוד – בהתמקדות אנחנו לומדים עקרונות חשובים בהדהוד/שיקוף. כאלה שיעזרו למטופלים שלנו להרגיש שאנחנו ממש איתם ויעזרו לנו באמת להיות מחוברים למה שחשוב. שיקוף נכון גורם לצד השני להרגיש מובן ונראה. (לעומת שיקוף מכני שיביא לריחוק ותחושת ציניות אפילו).

קבלה רדיקאלית – כשלמדתי לעשות מקום לכל החלקים שלי ולהכיר בכוונתם הטובה המטופלים שלי למדו לבוא עם כל מה שיש. כך יכלו להישאר גם המצבים שאתגרו את הקשר מאוד.

עמדת המטפל ה"לא יודע" (או זה שיכול להחזיק בה כשצריך) – עמדה שנותנת ומחזירה למטופלים שלי את הסמכות והכוח לידיים שלהם. עמדה שמחזירה להם אמון שיום אחד יוכלו גם בלעדי. עמדה שמחברת אותנו ופותחת מחרב לחקירה משותפת, במקום אני מולך הגדול והיודע.

התמקדות תלמד אותנו לפני הכול ברית עם עצמנו.

בעיני מטפל השואף לקיים ברית טובה עם מטופליו צריך ללמוד מהי תחושה של ברית בתוך עצמו.
התמקדות תלמד אותנו לפני הכול ברית עם עצמנו. אחר כך תחדד לנו ותיקח אותנו לעומק ומהות הגורמים המשפיעים על הברית.

מעוניינים בפרטים נוספים? בואו נדבר

מה נלמד בקורס?

למי מתאים הקורס?

הקורס מיועד לאנשי מקצועות הטיפול השונים: פסיכותרפיסטים גופניים,
מטפלים באומנות ובתנועה, מטפלי גוף נפש, מטפלי מגע, מטפלים אנרגטיים ורוחניים, ועוד.

אם אתם מעוניינים:

וגם, אם אתם:

הקורס יאפשר לנו

בחיינו האישיים:

לקחת כל נושא/סיטואציה/אדם/רגש ולעבוד איתו בהתמקדות עם בן זוג ("פרטנרשיפ"—קשר בין שני אנשים שלמדו התמקדות).

ללמוד לעבוד עם: ביקורת פנימית, מצבי תקיעות, הצפות וניתוקים רגשיים.

כמטפלים:

לפתח ולטפח עמדה שמעודדת ברית טיפולית.

להבין מה מעודד ומשפיע על שינוי ותוצאות טובות במרחב הטיפולי (בקורס לא נלמד לעשות התמקדות עם מטופלים אבל זה יכול לקרות באופן טבעי).

קצת על התמקדות

שיטת ההתמקדות נוצרה בעקבות מחקר רב משתתפים שערכו יוג'ין ג'נדלין (אבי ההתמקדות) וקארל רוג'רס (מאבות הפסיכותרפיה ההומניסטית). מטרת המחקר הייתה לבחון מהם הגורמים המשפיעים על שינוי בטיפול, ותוצאותיו היו מפתיעות. עלה ממנו שהדבר שמשפיע על שינוי בטיפול איננו שיטת הטיפול, וגם לא המטפל או נושאי הטיפול אלא דווקא המטופל עצמו: המטופלים שהצליחו להיעזר בטיפול חלקו מאפיינים משותפים — כולם התייחסו בטיפול לתחושות גופניות לא ברורות ומעורפלות וחיפשו להן מילים ומשמעות. 

הם האטו את קצב הדיבור והיו לא ברורים עד שמצאו תיאור מדויק לחוויה הגופנית. לעומת זאת, דווקא אצל המטופלים הרהוטים והחדים יותר נצפתה פחות הצלחה טיפולית. ג'נדלין כינה את התחושה הגופנית המופיעה בקשר לסיטואציה, אירוע או אדם מסוים "תחושה מורגשת," והגדיר סדרת צעדים שיאפשרו גם למי שאינו עושה זאת בטבעיות להשתמש בטכניקה שלו ולהרוויח מטיפול. לתהליך הזה ולמה שהוא מביא עמו קוראים "התמקדות". התהליך עצמו נעשה בזוג, כאשר המתמקד הוא מי שעובר את התהליך ובן זוגו מלווה אותו בהקשבה.

מעוניינים בפרטים נוספים? בואו נדבר

קצת עליי

מטפלת ומלווה תהליכים רגשיים מזה 17 שנה. מטפלת ומדריכה בפסיכותרפיה גופנית בשיטת הביוסינתזה. מוסמכת התמקדות, מלמדת קורסי "התמקדות בסיס למטפלים" ומלווה תהליכי התמקדות בקליניקה. העמקתי גם ב"התמקדות עם טראומה". מוסמכת שיאצו ורייקי מאסטר. בוגרת תוכנית "פסיכולוגיה ביהדות" של ד"ר יאיר כספי. תלמידה נאמנה של "הקורס בניסים". מטפלת בקליניקה פרטית בירושלים ובמושב מטע. כותבת בלוג על טיפול והתפתחות אישית ("הבלוג של יפעת פרס") ב-"פורטל לפסיכותרפיה גופנית".

 

בנימה אישית על הקורס

לפני כמה שנים התחלתי לשמוע מכל מי שלקחתי ממנו הדרכה (הסופרווייזרים שלי בטיפול) שלי שוב ושוב את המילה "ברית." 

אמרו לי שאני עושה ברית חזקה עם המטופלים שלי. בעיקר שמעתי את זה בזמנים וקשרים מאתגרים בטיפול. אחר כך התחלתי ללמד התמקדות ושמעתי והרגשתי שיש משהו שאני עושה שמשרה על אנשים ביטחון ורשות להביא את עצמם באמת. ובמשך השנים הבנתי שיש קשר בין העמדה והדרך שטיפחתי במשך השנים כמטפלת וכמתמקדת ובין מה שקורה בקליניקה. יותר מטופלים אומרים "חשבתי שאבוא ל2-3 פגישות ואעזוב כמו תמיד, ונשארתי שנים".

כדי לעבור תהליך מטופל צריך להרגיש בטוח ולהישאר. התנאים הללו יאפשרו ריפוי עמוק והצלחת הטיפול (ההצלחה מוגדרת על פי ציפיות המטופל). התמקדות באיכויות שלה מטפחת את שניהם – ברית ושינוי.

הצטרפו אלי לקורס הקרוב

מתי?

מתחילים ב-10.9.20, ימי חמישי 10:00-14:00

איפה?

ב-ZOOM (מפגשים מקוונים)

כמה?

18 מפגשים של 4 שעות כל מפגש. 3000 ש"ח בהרשמה מוקדמת עד ה-1.7 לאחר מכן 3250 ש"ח (המחירים כוללים מע"מ).

תנאי תשלום

450 שח ישולמו במועד הרישום לקורס. את יתרת התשלום ניתן לפרוס ל- 4 תשלומים.
(יש להסדיר את התשלום עד השיעור הראשון).

מדיניות ביטולים – במקרה של ביטול עד שבועיים לפני מועד פתיחת הקורס – לא יוחזרו דמי ההרשמה.
לאחר מכן ועד שני שיעורים לתוך הקורס יוחזרו 50 אחוז מעלות הקורס.
לאחר שני שיעורים לא יינתן החזר וניתן יהיה להשלים את הקורס במועד אחר.

מעוניינים בפרטים נוספים? בואו נדבר

© כל הזכויות שמורות ליפעת פרס 2019